Turkuaz

Dirk Impens – Menuet Film ~ 2009

Yönetmen: Kadir Balcı
Senaryo: Kadir Balcı
Oyuncular: Burak Balcı, Charlotte Vandermeersch, Nihat Alptuğ Altınkaya, Tilbe Saran (Meryem)Sinan Vanden Eynde, Hilal Sönmez, Katelijne Verbeke, Mark Verstraete, Tine Embrechts, Johan Dehollander, Mustapha Boumourra, Gilles De Schryver, Maaike Cafmeyer, Nergis Çorakçı, Evren Duyal, Azize Tan, Stefan Zajc, Johan Heldenbergh, Arzu Kökeng, Tonguç Y. Oksal

AfficheTurquazeTimur (28 yaşında), Türk kökenlidir ve ailesi ile birlikte Belçika’da yaşamaktadır. Babası vefat edince annesi Meryem, kardeşleri Ediz ve Bora ile babasını Türkiye’ye gömmeye giderler.İşlemlerden sonra Meryem, bir süre daha Türkiye’de, kocası ile birlikte bir gün hep geri dönmek istedikleri bu ülkede kalmaya karar verir. Üç kardeş ise Belçika’ya geri döner ve gündelik hayatlarını sürdürmeye devam ederler.

Timur ‘un Sarah isimli Flaman bir kız arkadaşı vardır. Timur sanat müzesinde görevli olarak çalışmakta ve orada genelde oturup vaktini ilk romanını yazmaya ayırmaktadır. Ama Timur, babasının ölümünden beri tek bir kelime yazamaz. Babasının bir zamanlar tutkusu olan bando müzisyenliğinden başka hiçbir şeyle ilgilenmez olur. Kardeşlerini ve Sarah’ı her geçen gün daha çok ihmal eden Timur yerel bandoda çalmak için başvurur ve kabul edilir, yalnız kısa süre sonra bandonun artık faaliyetlerini sona erdireceğini öğrenir. Özellikle göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgede kurulmuş olan bandonun müzisyenleri artık eskisi kadar hevesli değildir. Timur hayal kırıklığına uğrar ve bandodan ayrılır. O akşam kardeşleriyle akşam yemeği için bir araya gelir. Burada Timur Ediz’e Flaman bir kız arkadaşı olduğunu ve onu aileye tanıştırmak istediğini söyler. Kardeşine tepki gösteren Ediz ve Timur arasında yoğun bir tartışma yaşanır. Bir ara Sarah icin ‘fahişe’ bile diyen Ediz yüzünden kavgaya dönüşen tartışma iki kardeşin arasını açar. Ediz Timur’un bir daha evine gelmemesini ister. Aynı akşam, Timur Sarah’ın ailesi ile tanışır.Görüşme sırasında Sarah’ın annesini ırkçılıkla suçlayan Timur, Sarah ile de tartışır. Sarah duruma tepki gösterir ve Timur’dan ayrılmak istediğini söyler.Timur olan bitenleri artık kaldıramaz ve annesinin yanına Türkiye’ye gitmek için yola çıkar.

Sevgilisini özleyen ve ona bir şans daha vermek isteyen Sarah ise Timur’un peşinden Türkiye’ye gelir. Türkiye’de Sarah, Timur’un iki sene evvel Melek isimli biri ile nişanlandığını öğrenir. Melek bir trafik kazasında ölmüştür. Sarah, kendisinden olan biteni saklayan Timur’a tekrar sinirlenir ve ilişkiyi bitirip geri döner.

Hikayenin zirve noktası Timur’un genç kardeşi Bora’nın hayati bir tehlike atlatması ve ailenin bu yüzden tekrar bir araya gelme anıdır. Gelişen olaylar Timur’u çok etkiler ve duygularından artık emin olan Timur Sarah’ı kendisine dönmesi için ikna eder. Bandoya da geri dönen Timur onlara çok çarpıcı bir teklif sunar. Bando teklifi çok beğenir ve hemen kabul eder. Hayatını yoluna koymaya başlayan Timur zamanla yazma sıkıntısından da sıyrılır ve ilk kitabını yazmayı başarır.