Savaş

Pürtelaş Tiyatro ~ 2014

Yazar: Lars Norén
Yönetmen: Serdar Biliş
Oyuncular: Tilbe Saran, Sermet Yeşil, Erkan Avcı, Damla Sönmez, Ecem Uzun

Dünya çapında bir çok defa başarıyla sahnelenen oyun, savaşın paramparça ettiği bir ailenin hayata tutunabilme çabasını anlatıyor.
“Savaş” Bosna’da yaşanan insanlık ayıbının hemen ardından yazıldı. Oyun, savaşın hüküm sürdüğü her coğrafyada geçerliliğini koruyan, savaşın mahvettiği insanların hayatlarını konu alıyor.
Savaş için ailesini geride bırakan bir baba, yıllar sonra kör bir adam olarak evine geri döner. Tüm acımasızlığı ile savaşı yaşamıştır ve sıcak, huzurlu bir yuva umuduyla evine gelmeyi başarabilmiştir. Oysa eve döndüğünde bulduğu şey hiç de düşündüğü gibi değildir. Eskiye ait ne varsa kaybetmiş olan karısı ve iki kızını bir viraneye dönmüş evin yıkıntı duvarları arasında bulur. Karısı ve kızları hayatta kalabilme uğruna her şeylerini feda etmişlerdir. Çaresizlik içinde hayata tutunabilmek için savrulmuşlardır. Savaştan kaçmayı becerebilmiş erkek kardeş ise abisinin yokluğunda ailenin hayatına dahil olmuştur.
Şiirsel bir dil ve gerçekçi bir anlatımla ele alınan oyun, savaşın paramparça ettiği ruhları vurucu bir sahneleme ile aktarıyor. Gösterime girdiği bütün ülkelerde sarsıcı konusu ve etkileyici sahneleriyle övgüyle karşılanan oyun günümüz gerçeklerine de ışık tutuyor.

Ödüller:

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ~ Yılın Oyunu Ödülü
Savaş Dinçel Ödülleri ~ Yılın En iyi Kadın Oyuncusu: Tilbe Saran

Afife Tiyatro Ödülleri ~ En Başarılı Genç Kuşak Sanatçı: Ecem Uzun
Yeni Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri ~ Umut Veren Genç Kadın Oyuncu: Ecem Uzun
Yeni Tiyatro Dergisi Tiyatro Ödülleri ~ Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu: Damla Sönmez
Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri ~ Umut Veren Genç Oyuncu: Ecem Uzun
19.Direklerarası Seyircileri İstanbul Ödülleri ~ En İyi Erkek Oyuncu: Sermet Yeşil
19.Direklerarası Seyircileri İstanbul Ödülleri ~ Genç Yetenek: Ecem Uzun