26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Açılış Töreni

26. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali dün akşam Opera Sahnesi’nde gerçekleşen açılış töreni ile başladı.

Şenay Gürler ve Yetkin Dikinciler’in sunuculuğunu üstlendiği gece Allegra Ensemble konseriyle başladı ve Uçan Süpürge’nin her yıl sinemadaki kadın emeğini görünür kılmak ve yeni kuşak kadın sinemacıları cesaretlendirmek üzere verdiği Onur, Bilge Olgaç Başarı ve Genç Cadı Ödülleri sahiplerine takdim edildi.

Törende ‘Onur Ödülü’ne layık görülen usta sanatçı Tilbe Saran, Nâzım Hikmet’in Duvar isimli şiirinden bir bölümü okudu ve “Bugün yarına çıkar, yarın bugünü yıkar ve bu durmadan akar, akar… Biz bugünün kahramanı, yarının münadisiyiz. Bu durmadan akan, yıkıp yapan akışın çizgilenmiş sesiyiz. Biz adımlarını tarihin akışına uyduran, temelleri çöken emperyalizme vuran, yarını kuranlarız” dedi. Saran’ın konuşması salonda büyük alkış aldı.

Bu yılın Onur Ödülü sahibi usta sanatçı Tilbe Saran’a ödülünü Fırat Tanış takdim etti.

Saran burada yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İlk seçimde sonuçları öğrendikten sonra Marmaray’a atlayan, son seçimde müşahit olarak yanımda oturan ve çocuğunu doğurmaktan vazgeçtiğini söyleyen güzelim kızıl saçlı kadına demek istiyorum.”

Nâzım Hikmet’in Duvar isimli şiirinden bir bölümü okuyan Saran, şöyle devam etti: “O duvarınız vız gelir bize vız. Bizim kuvvetimizdeki hız ne bir din adamının dumanlı vaadinden, ne de bir hülyanın gönlü yakışındandır, o yalnız tarihin o durdurulamaz akışındandır. Bize karşı koyanlar, karşı koymuş demektir. Maddede hareketin, yürüyen cemiyetin ezeli kanunlarına. Sükûn yok, hareket var. Bugün yarına çıkar, yarın bugünü yıkar ve bu durmadan akar, akar… Biz bugünün kahramanı, yarının münadisiyiz. Bu durmadan akan, yıkıp yapan akışın çizgilenmiş sesiyiz. Biz adımlarını tarihin akışına uyduran, temelleri çöken emperyalizme vuran, yarını kuranlarız. O duvar, o duvarınız vız gelir bize, vız!”

Sonrasında sahneye festivalin geçen yıl ve bu seneki Genç Cadıları aynı zamanda öğrencileri Nazlı Bulum ve Öyküsu Özyürek’i davet etti ve “Onlara yetişmeye çalışırken nefessiz kalıyorum, tık nefes oluyorum ama onlar sayesinde de peşlerinden koşmaya gücüm ve enerjim kalıyor. Çok teşekkür ediyorum onlara ve bütün öğrencilerime” dedi.