Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız

Alexei Volodin
44.İstanbul Müzik Festivali
10 Haziran Cuma, 20:00, Sent Antuan Alt Kilisesi

Alexei Volodin piyano
Mert Fırat oyuncu +
Tilbe Saran oyuncu *

Sergei Prokofiev
Romeo ve Juliet balesinden 10 Parça +

Felix Mendelssohn (piyano düz: S. Rachmaninov)
Bir Yaz Gecesi Rüyası, op.61 MWV M13: I. Scherzo *

Nikolai Medtner
Masal No.4 Do diyez minör, op.35: Kral Lear’dan “Esin rüzgârlar, esin! Yanaklarınız çatlayıncaya kadar üfürün!” +

Sergei Rachmaninov
Sonat No.1, op.28

Ara dahil 125′ sürer.
Oyunlardan alıntılar Türkçe olacaktır.

44. İstanbul Müzik Festivali’nin teması ile aynı adı taşıyan, gücünü Shakespeare’in ölümsüz eserlerinden, ünlü piyanist Alexei Volodin’in müzikal hassasiyeti ve Mert Fırat ile Tilbe Saran’ın güçlü oyunculuğundan alan konser, ölümünün 400. yıldönümünde Shakespeare’i ve büyük Rus bestecilerini müzikseverlerle buluşturuyor.

Rus piyano okulunun yeni temsilcileri arasında görülen Alexei Volodin, 2003 yılında Geza Anda Yarışması’nda kazandığı birincilik ödülü ile adım attığı, baş döndürücü bir kariyer sürdürmektedir. Güçlü tekniği, hassas yorumu ve geniş repertuarı ile orkestra ve konser salonlarının yıldız solistlerinden olan sanatçı, New York Filarmoni, Leipzig Gewandhaus ve Londra Senfoni gibi dünyanın önde gelen orkestralarıyla Viyana Konzerthaus, Amsterdam Concertgebouw, Paris Filarmoni, Londra Wigmore Hall, Münih Herkulesaal, Zürih Tonhalle gibi dünyanın önemli konser salonlarında konserler vermektedir. Geçtiğimiz sezon Mariinsky Tiyatrosu’nun Yerleşik Sanatçısı olan piyanistin Beethoven Piyano Konçertoları Maratonu ve Prokofiev’in tüm konçertolarını seslendirdiği konserleri, yorumundaki sadelik, melodik yapıya sadıklığı ve parlak tekniği ile dünya basınında övgü dolu yorumlarla yer aldı.

Shakespeare’in aralarında Prokofiev’in de bulunduğu birçok besteciye ilham kaynağı olan karakterleri Romeo ve Juliet’in ölümsüz aşkıyla açılacak olan konser, yine yazarın Mendelssohn tarafından müziğe uyarlanmış Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Medtner’in Kral Lear’dan esinlenerek bestelediği masalı ve ardından Rus piyano repertuarının yapıtaşlarından sayılan Rachmaninov’un 1. Sonatı ile devam ederken Türk tiyatrosunun usta ismi Tilbe Saran ile genç kuşağın en yetenekli oyuncularından Mert Fırat Shakespeare’in oyunlarından sahneler canlandıracaklar.