Sur le Seuil – Eşikte

2008 – Sur le Seuil – Eşikte

Yazan: Sedef Ecer
Yöneten: Elise Chatauret
Oyuncular: Ariane Brousse, Frédérique Mathieu, Tilbe Saran, Serra Yılmaz, Camille Voitellier

“Eşikte adlı oyunum; bir yola baş koymuş insanlarla, birey olmak gibi eşiklerde duranların tam kapıdan geçme sürecini anlatıyor. Bu düşüncemi Doğu ile Batı arasındaki en ‘muhteşem eşik’ olan İstanbul kentinde doğmuş olmama bağladım. Dışardayız ama bir adım daha atarsak ‘içerde’ olacağız. Tam kapı aralığındayız. Eşikte durduğumuz anlardayız. Belki de yazar, yani ben; iflah olmaz bir ‘seferi’ olduğumdan; ne içeri girebilen, ne dışarıda kalabilen, göçmen bir kuş olduğumdandır. Her daim iki arada bir derede, göçebe gibi durduğumdan, yazımı eşikte yazdığımdandır.”

Sedef Ecer’in Fransızca olarak yazdığı Eşikte (Sur le seuil) adlı oyun, Fransa’da sergilendikten sonra, Fransız Kültür Merkezi ve 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nin konuğu oluyor. 2008 yılında Fransa Ulusal Tiyatro Merkezi’nin teşvik ödülüyle Akdeniz Yazarlar Buluşması birincilik ödülünü kazanan Eşikte, Jacques Baillon’un övgü dolu önsözüyle Amandier Yayınevi tarafından kitap olarak yayımlandı, Lehçe ve Türkçeye çevrildi; İbranice ve Farsça çevirileriyle radyo adaptasyonu sürüyor. Eşikte, Fransa’da eğitim programlarına da girdi: Créteil ve Paris 8 Üniversiteleri Tiyatro Bölümlerinde incelendi; Jacques Brel Lisesi son sınıf ögrencileri mezuniyet notlarını piyes analiziyle aldılar.

Oyun, birbiriyle görünürde ilişkisi olmayan 25 karakterin, sınırlarda, geçiş noktalarında, kapı aralığında, kısacası hayatın eşiklerinde sıkışıp kaldıkları anları, mizahi ve şiirsel bir dille anlatıyor.

Eşikte’nin ilk versiyonu, La Courneuve ve Fécamp sahnelerinde Türkiye’den Serra Yılmaz ve Tilbe Saran, Fransa’dan Ariane Brousse, Frédérique Mathieu ve Camille Voitellier’nin katılımıyla sahnelendi. Oyun, ayrıca farklı topluluklar tarafından Cannes Alexandre III Tiyatrosu, Centquatre, Maison des auteurs, Cenevre Orangerie Tiyatrosu, Théâtre 13, Maison des Metallos, Théâtre de la Pépinière sahnelerinde de okuma tiyatrosu olarak sunuldu; Comédie Française’in efsanevi oyuncusu Madeleine Marion ile Véronique Nordey, Natalie Royer gibi önemli Fransız aktrisler bu okumalara katıldılar. Eşikte, yeni bir ekiple ve yazarın mizanseniyle tekrar sahneye çıkmaya hazırlanıyor.

Eşikte, 17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali konuğu:

Yazan ve Yöneten:
Sedef Ecer
Fransızca’dan Çevirenler: Sedef Ecer, İzzeddin Çalışlar
Proje Danışmanları: Louise Loubrieu (Fransa), Sema Mağara, İzzeddin Çalışlar (Türkiye)
Müzik: Thomas Bellorini, Frédérique Mathieu, Céline Bothorel
Oyuncular: Serra Yılmaz, Tilbe Saran, Ariane Brousse, Sema Mağara, Frédérique Mathieu, Clémence Barbier, Livia Arditi
Türkçe Altyazı: Sedef Ecer, İzzeddin Çalışlar